Doprava z letiště do Londýna

Jak se dostat z letiště do Londýna? Autobusem, vlakem nebo taxíkem

Británie je ostrovní země. Dopravit se sem můžete lodí či letadlem a díky tunelu pod Lamanšským průlivem také autem nebo po železnici. Nejčastěji se však do Londýna létá. Letenky se prodávají díky neobyčejné konkurenci za velmi příznivé ceny, avšak je dobré vědět, že jsou mezi londýnskými letišti obrovské rozdíly. Jaké?

Doprava z letiště Heathrow (LHR)

Heathrow je hlavní anglické letiště, kam létají především tradiční dopravci. Letiště má výhodnou polohu, nachází se nejblíže Londýnu a jeho centru.

  • Doprava z letiště metrem: Do centra metropole je pak možné se dostat metrem – trasou Piccadilly Line. Metro staví na letišti hned na dvou stanicích poblíž terminálů. Cesta do centra trvá přibližně 50 až 60 minut a základní jízdenka přijde podle tarifu z května 2013 na 5 liber. Více informací. 
  • Doprava z letiště vlakem: Do centra města vás ale může zavézt i vlak, takzvaný Heathrow Express. Je to vůbec nejrychlejší způsob dopravy do metropole, cesta ze stanice u terminálů 1 až 3 trvá zhruba 15 minut, ze stanice od terminálů 4 a 5 jen o pár minut déle. Express odjíždí do města každou čtvrthodinu. Komfort si ovšem připlatíte, jednosměrná jízdenka na Paddington vyjde na 20 liber, zpáteční na 34. Více informací.

Doprava z letiště Gatwick (LGW)

Protože je Londýn zdaleka největší město ve Spojeném království, stačí i jeho druhé největší letiště Gatwick na to, aby bylo druhým nejrušnějším ve státě. I odtud se létá do celého světa. Letiště se ovšem nachází již poněkud dál od centra, zhruba 45 kilometrů.

  • Doprava z letiště vlakem: Do centra Londýna se dostanete nejrychleji vlakem Gatwick Express, který jezdí každých 15 minut, cesta trvá asi 35 minut. Jednosměrná jízdenka vás přijde na 20 liber, obousměrná na 35 liber. Při nákupu on-line ale můžete několik liber ušetřit. Gatwick Express vás zaveze na stanici Victoria. Více informací.
  • Doprava z letiště autobusem: Dále je možné jet autobusem National Express, jednosměrná jízdenka do centra stojí 8 liber. Lístek si můžete zabukovat online. 

Malá, ale oblíbená letiště: Luton (LTN) a Stansted (STN)

Zejména nízkonákladové společnosti využívají pro lety do Londýna dvě menší letiště – Luton a Stansted. S oběma má přímé spojení například brněnský terminál v Tuřanech.

  • Doprava z letiště autobusem: Letiště Luton se nachází se 40 mil od centra Londýna. Do města vás sveze autobus společnosti National Express. Jízda na nádraží Victoria trvá hodinu a dvacet minut a při nákupu on-line přijde na 15 liber. Zabukovat si můžete jízdenku na internetu. Do centra však jezdí ještě minimálně dvě další společnosti, Green Line a EasyBus. Jízdenky by měly vyjít o něco levněji.

Letiště Stansted se nachází 60 kilometrů od centra Londýna. Létá sem mnoho nízkorozpočtových aerolinek, včetně RyanAiru, který sem vozí cestující třeba z Ostravy.

  • Doprava z letiště vlakem: Do města se dostanete vlakem, který jezdí každých 15 minut, a to buď na stanici Liverpool Street, nebo na Totenham. Jízda trvá 45 respektive 35 minut a vyjde na 22,50 liber. Pokud pojedete autobusem, můžete využít konkurenčního boje různých dopravců, který ceny jízdenek tlačí dolů.