Jídlo v Londýně

Hovězí pečeně nebo fish and chips. I tohle ochutnáte v Londýně

Míchaná vajíčka, dušená zelenina, toasty. Ale taky fish and chips nebo roastbeef. To všechno byste si neměli nechat ujít v Anglii. Pravá anglická kuchyně možná neprávem není tolik ceněná jako pokrmy jiných národů.

Pokud patříte k milovníkům exotiky, nezoufejte, v Londýně máte totiž skvělou příležitost ochutnat snad všechny kuchyně, co existují. Londýn je město velmi kosmopolitní a co se stravy týká, platí to dvojnásob. Připravte se tedy na to, že výlet do Londýna je vlastně kulinářským výletem do celého světa a těšte se na vyzkoušení neobvyklých chutí!

Pravá anglická snídaně

Alespoň jednou vyzkoušejte pravou anglickou snídani. Je tak výživná, že vám postačí i jako oběd. Skládá se z míchaných vajíček, osmažené slaniny, fazolí, dušených rajčat a žampionů a toastů.

Britové jedí nejčastěji jako pečivo toastový chléb, dále si zde můžete dát bagely s nejrůznějšími příchutěmi. Typickým pokrmem, který si můžete v Londýně koupit přímo na ulici z okénka, jsou fish and chips, tedy smažené hranolky a kousky ryby. Přijde vás zhruba na 3 libry.

Dalšími typickými britskými pochoutkami je roastbeef, tedy hovězí pečeně s mátovou omáčkou, či takzvaný yorkshirský nákyp. Za dobrou cenu se můžete stravovat také v některém ze sendvičových řetězců.

Na vyhlášenou britskou kuchyni láká například restaurace The English Restaurant, kterou najdete na Brushfield Street ve čtvrti Spitalfields Market. Dojdete sem pěšky například ze stanice metra Aldgate East. O zdejší kuchyni básnil reverend James Woodforde už roku 1788. Můžete tu ochutnat například rybí polévku s toastem za 8,50 libry. Ale také houby na chilli a tymiánu za 13,50 libry. Celý jídelníček najdete na internetových stránkách.

Takzvané British Tapas, tedy ochutnávkovou porci typických britských jídel, zase můžete vyzkoušet ve vyhlášené restauraci Boyds of London. Ta se nachází v překrásném domě na Northumberland Avenue číslo 8, tedy jen pár kroků od Trafalgarského náměstí v samém srdci Londýna. Dvě porce British Tapas tu vyjdou na necelých 8 liber, každá další na 3,50 libry. Za 12,50 libry tu můžete ochutnat třeba burger s hovězím masem, rajčaty a houbami. Klasické meníčko tu nabízejí za necelých 17 liber. Kompletní informace najdete na webu.

Vyhlášené londýnské puby

V Londýně narazíte na stovky typických britských hospod, takzvaných pubů. Nabízejí tu více druhů piv, je možné volit mezi těžkými stouts pivy, nebo běžnými pivy typu lager. Dnes již neplatí zákon, podle nějž všechny podniky musejí zavírat v 11 hodin večer. Takže bývá v pubech velmi živo.

Dalšími typickým anglickým nápojem je cider, zkvašený jablečný mošt, který má stejný obsah alkoholu jako pivo. Typickým nealkoholickým nápojem je pak ginger beer, tedy zázvorová limonáda.

Za zahraniční kuchyní zamiřte do čtvrti Camden

Skvělým místem pro ochutnání zajímavých cizokrajných kuchyní je Camden, centrum nezávislé módy, kultury a tržiště. Zde si můžete přímo u stánků za dobré ceny ochutnat kuchyni čínskou, indickou, indonéskou, mexickou, vietnamskou a další. Stačí si pouze vybrat! Další dobré zahraniční restaurace najdete například ve čtvrtích Soho nebo China Town.