Městská doprava v Londýně

Jak cestovat v Londýně? Autobusem, vlakem nebo taxíkem

Autobusy, typické červené doubledeckery, hustá síť vlaků a hlavně nejstarší metro na světě. To všechno poznáte při cestování křížem krážem Londýnem. Doprava v Londýně je neuvěřitelně spletitá a rušná, ale pokud budete mít při ruce plánek, jistě se budete dobře orientovat. Od roku 2000 je opět v provozu i tramvajová síť – v oblasti jižního Londýna, kam nejezdí metro.

Pořádně spletitá síť metra

Svému metru říkají Londýňané Underground a nebo jednoduše „Tube“. Jedná se o vůbec nejstarší metro na světě, první linka byla otevřena již v roce 1863. A v roce 2013 tak zdejší podzemka slaví 150 let od svého otevření.

Za sto padesát let se ovšem hodně proměnila. Pod městem vyrostla hustá síť třinácti linek, které se dokonce i kříží, v některých případech se trasy rozdělují do dvou. Podobně jako v Moskvě, i v Londýně mají speciální kruhovou linku, která v centru města spojuje všechny ostatní trasy. Je žlutá a má označení „Circle“. Šikovný plánek metra si můžete ještě před svojí cestou do Londýna stáhnout na webové stránce.

Kam pro jízdenky na metro

Jízdenky na londýnské Tube se kupují ve vstupních halách do podzemky. Poté se vstrčí do turniketu a ten vás pustí dále. Stanice metra poznáte na ulici podle obrázku červeného kruhu rozděleného modrou čarou na dva půlkruhy.

Doubledeckery jsou oblíbené, zdaleka nepatří do muzea

Jeden ze symbolů Londýna, červené doubledeckery, už pamatují mnohé. I když je v běžné hromadné dopravě nahrazují moderní autobusy, červené dvojpatrové busy se stále používají pro nejrůznější vyhlídkové jízdy. Londýn bez dvoupatrových autobusů by nebyl Londýnem.

Jak cestovat autobusem

V Londýně dnes funguje na sedm stovek autobusových linek. Do autobusu se nastupuje předními dveřmi, je třeba vždy ukázat řidiči, že máte platnou jízdenku. Spoje jezdí od šesti hodin ráno do půlnoci. Zastávky na znamení jsou označeny bílým symbolem na červeném poli.

Vlakem a tramvají po Londýně

Londýn je obrovský. Pro cestování do okrajových čtvrtí se tedy vyplatí jízda vlakem. Nasednout můžete například na stanicích Padington, Victoria, Charing Cross či Liverpool street. Právě na Paddington a Victorii jezdí většinou také vlaky z londýnských letišť. Ve východní části Londýna jezdí také Docklands Light Railway, což je bezobslužná lehká kolejová hromadná doprava.

Od roku 2000 v Londýně znovu můžete potkat také tramvaje. Nově se tu totiž zprovoznila síť tramvají Tramlink v jižní části města. Tramvaje jezdí v oblasti, kde není metro, a v provozu jsou celkem čtyři linky.

Jízdné: Londýn je oproti Česku dražší

Připravte se na to, že cestování po Londýně hromadnou dopravou je na české poměry dražší. Základní jízdenka na metro vás přijde na 4,5 libry, což je zhruba 135 korun. Ušetřit můžete s elektronickou jízdenkou, kterou si nabíjíte.

Londýn je rozdělen do zón, zóna 1 je vnitřní zóna, která odpovídá centru, zóna 6 pak zahrnuje i letiště Heathrow, zóny 1 až 6 odpovídají území Velkého Londýna.
Přehlednou tabulku cen a tarifů najdete na oficiální stránce dopravního podniku.  Jednorázová jízdenka pro cestování po jedné tarifní zóně, placená hotově, přijde na 4,5 libry.

Určitě ušetříte, pokud si zakoupíte takzvanou Oyster card, kterou si nabijete na určitou částku a pak jen přikládáte k turniketům. Jedna jízda v centru s ní vás přijde na 2,10 až 3 libry. Je tedy až dvakrát levnější než jednorázové jízdenky.

Turistům se může vyplatit Travelcard, s níž za jednodenní ježdění například v zóně 1 zaplatíte zhruba 9 liber, týdenní ježdění pak přijde na 30,4 libry.
Stejné jízdenky jako v podzemce Tube využijete i na povrchu Londýna. V tramvaji či autobusu ale za jednorázovou jízdu placenou hotově zaplatíte 2,40 libry, s Oyster Card jen 1,40 libry

Jízdenky je možné zakoupit v automatech, v kanceláři přepravce či on-line. Kompletní informace o londýnské dopravě najdete na stránce dopravce Transport for London.