Památky v Londýně

Londýn, to je Velké oko i Westminsterské opatství

Hlavní město Velké Británie je vskutku pozoruhodným mixem různých stylů. Předně tu sídlí anglická královna. Westminsterské opatství, Tower či Backinghamský palác a mnoho dalších památek je tedy spjatých s královskou rodinou. S deseti miliony obyvatel je však Londýn jedno z největších měst Evropy, které tepe velmi moderním rytmem. Rozhodně tu tedy není nouze ani o odvážnou současnou architekturu, která se nezřídka pne vysoko do nebe.

Na svá vítězství Britové nezapomínají

V samém srdci Londýna nevynechejte Trafalgarské náměstí, středobod londýnského veřejného života. Zaveze vás sem metro, a to na stanici s názvem Charing Cross. Obřímu prostranství vévodí vysoký Nelsonův sloup, kterému u paty odpočívá čtveřice obřích lvů. Sloup, stejně jako celé náměstí, připomínají slavné vítězství admirála Nelsona roku 1805 v námořní bitvě u Trafalgaru v Napoleonských válkách.

Náměstí lemují honosné budovy z poloviny 19. století. Najdete tu například Národní galerii. Do budovy, které vévodí antický portikon s osmi sloupy, je vstup na hlavní expozici zdarma. Přitom tu najdete opravdové skvosty, obrazy Leonarda i van Gogha. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, v pátek až do devíti večer. Více na webu galerie.

Po celý týden zhruba do pěti až šesti hodin odpoledne je otevřený taky monumentální kostel svatého Martina v polích (St Martin in the fields). Za týden se tu koná dvacítka bohoslužeb v nejrůznějších jazycích včetně mandarinštiny, i spousta koncertů. Pěkným zážitkem může být návštěva krypty, ve které na vás čeká netradiční kavárna s restaurací. Více se o kostele dozvíte na internetu.

Jeden z největších v Evropě? Chrám svatého Pavla

V londýnské centrální čtvrti City na levém břehu Temže nevynechejte návštěvu obřího Chrámu svatého Pavla. Metro vás sem zaveze na stanici s názvem St Paul´s. Svatý Pavel je jeden z největších chrámů v Evropě, po vatikánské bazilice údajně druhý největší na kontinentu. Kostel zasvěcený apoštolu Pavlovi tu měl stát už na začátku sedmého století. Nahradila jej gotická katedrála, kterou po požáru Londýna na konci 17. století architekt Christopher Wren přestavěl ve stylu takzvaného britského baroka. Jedná se o velmi monumentální stavbu. Její kopule, jež se pne do výšky 111 metrů, byla až do roku 1962 vůbec nejvyšší stavbou v metropoli.

Katedrálu, v níž se mimo jiné konal pohřeb Winstona Churchilla, admirála Nelsona či nedávno zesnulé Železné lady – Margaret Thatcherové – můžete navštívit od pondělí do soboty mezi půl devátou ráno a čtvrtou hodinou odpoledne. Za vstupné 16 liber (děti do 17 let platí 7 liber) dostanete audioprůvodce po katedrále i jejích třech muzeích. Více na oficiálních stránkách.

Královská rezidence i mučírna

Udělejte si čas na procházku v Green Parku, ve kterém stojí Buckinghamský palác, sídlo britské královny. Palác byl původně postaven pro vévodu z Buckinghamu, královským sídlem se stal za vlády královny Viktorie. Dnes se zde pořádají akce státního významu. Zaveze vás sem metro do stanice Greenpark.

Na druhé straně centra nevynechejte návštěvu londýnského Toweru, místa věznění, poprav, ale také mincovny a zbrojnice. Metrem se sem dostanete nejlépe ze stanice Tower Hill. Tower je jedno z největších turistických lákadel města, je zde možné prohlédnout si také britské korunovační klenoty. Slavná pevnost je pro turisty otevřená od úterý do soboty mezi devátou a půl šestou, v ostatní dny se otvírá o hodinu později. Dospělí zaplatí za návštěvu Toweru 21,45 liber, děti do 16 let 10,75 liber a studenti a důchodci nad šedesát let 18,15 liber. Ušetřit můžete zakoupením lístků on-line.  Na dohled od Toweru se nad řekou Temží tyčí monumentální Tower Bridge, jeden ze symbolů metropole.

Co ještě nevynechat v Londýně?

Tak třeba návštěvu největšího londýnského parku Hyde Park. Sousedí s Kensingtonskými zahradami a stojí zde památník princezny Diany. Také se zde nachází Speakers Corner, místo, na kterém se mohou mluvčí vyjadřovat na jakákoli téma. Park lemuje hned několik stanic metra, využít můžete například Hyde Park Corner poblíž slavného náměstí Piccadilly.

Děti jistě pobaví návštěva muzea voskových figurín Madame Tussaud, které stojí na Marylebone Road (stanice metra Baker Street). Najdete tu figurínu královny, ale taky známých fotbalistů nebo hvězd filmu a showbyznysu, a také expozici věnovanou velkému londýnskému požáru. Dospělí tu platí 30 liber, děti zhruba 26 liber. Až čtvrtinu můžete ušetřit při nákupu přes internet

Milovníci gotiky jistě nevynechají návštěvu Westminsterského opatství, tradičního místa korunovace anglických králů a královen a také jejich sňatků. Gotická katedrála spolu s opatstvím leží v sousedství budov anglického parlamentu u řeky Temže poblíž parku St James. Stanice metra nese název Westminster.

Londýn pěkně z výšky

Z ptačí perspektivy se na Londýn můžete podívat z kabiny London Eye, tedy londýnského oka. Obrovské ruské kolo stojí nad řekou Temží přímo naproti parlamentu a poskytuje skvělý výhled. Jedno pootočení trvá asi půl hodiny. K této atrakci vás zaveze metro na stanici Waterloo.

Naproti ruskému kolu se nad řekou tyčí i nejvyšší londýnský mrakodrap The Shard neboli Střep. Skleněná pyramida vysoká 310 metrů vyrostla nad řekou v roce 2009. Za lístek koupený on-line zaplatí dospělí 25 liber, děti 19 liber.

Moderních a velkolepých staveb najdete v Londýně desítky. Millenium Dome ve čtvrti Greenwich například vyrostl pro nedávné olympijské hry. Údajně největší zastřešená stavba světa, multifunkční aréna, je dnes dějištěm koncertů a sportovních akcí.

Fajnšmekři do moderní architektury by měli navštívit také čtvrť Docklands. Jedná se o moderní část Londýna, která prošla bouřlivým vývojem a dnes zde stojí velmi zajímavý mix staveb.